Lørdag 12. december
NÆRVÆR OG ÅBENHED
At hengive sig med nærvær og bøn - for en bæredygtig jord, for kærlighed til alle jordens væsner.
Denne dag er en pause, et pusterum fyldt med sang, kor og bøn for Moder Jord. Der vil blive mulighed for at deltage i ceremonier, meditationer og sang mange forskellige steder, både ved Rådhuspladsen og på Christiania og ved den store NGO-demonstration.
Christianias Tai Chi Chuan-gruppe danner formationer og slutter af med espalier m. sværd. Gæsterne går igennem espalieret og ind i teltet – gruppen slutter op og går ind og stiller sig bestemte steder – som vore tanke-vogtere
Danske præster, imamer, rabiner, den grønlandske biskop m.fl. fra Kirketipien tager imod gæsterne
10.00-10.05 Medicine Story og/el.a. velsigner dagens møde
10.10-12.00 Spirituelle ledere og repræsentanter * for verdens religioner præsenteret af
Dena Merriam, Founder & Convener of GPIW (Global Peace Initiative of Women)
12.05-12.35 Vandana Shiva giver os gode ord med vejen
12.40-12.55 DAGENS BEGRAVELSE: TV’et - Det moderne Husalter - (Tossekassen, Seertallene, Massemediekulturen, Envejskommunikationen etc.) med gravsten af Dorte la Cour
Nogle forbereder demonstrationen – andre bliver og deltager i en række ceremonier
12.55-13.40 Ingvar Villido (Valley of Flowers, Estonia), ‘Why global situation is the way it is and how it is related to each individual?
13.45-14.00 Folk går til demonstration fra Bundmødet med sang
14.05-14.15 Der blæses til samling
14.20-15.20 Medicine Story forestår ceremoni ’En rejse tilbage i tiden for jordens renselse’
15.25-17.00 Kirketipiens præster og deres gæster fra bl.a. den jødiske og muslimske menighed velsigner alle levende væsner og Klimamødet i København fra BUND til TOP
Grævlingehæren fra Djursland: ’En ceremoni for alle levende væsner på Moder Jord’
Rita Makkannaw, Mariama, Hanne Siboni, Marianne Rydvald, Skye Løfvander og Michael Dunn synger bl.a. med overtonesang - og andre synger og jammer med.
Grævlingehæren ’afslutter med en tekst om, at alle levende væsner er anderledes end hinanden’. Ghanesiske trommer slutter sig til.
17.05-17.25 Carlos Prado, Antonio Gonzales m.fl. følger op på ceremonien
17.30-18.30 Mehraby, Sufi musikere ’med trommer og hjertelyd’
18.35-19.25 Lakha Lama tager imod med lys ’Heling og vejledning for alle, der har brug for det’
19.30-20.15 Prayer Songs to Mother Earth - Eagle Flying, USA ‘Words and ceremonial songs for well-being of Mother Earth and all living beings’
20.20 – 21.00 ReUse Concert - Estonian musicians and actresses: Tõnis Mägi, Kärt Johanson, Anne Türnpu, Ingrit Vaher, Maret Tormis, Eva Klemets, Reet Aus and Ville Hyvönen. Voice improvisation based on ancient fenno-ugric singing.
21.10-21.30 Joker synger Sorteper
21.35-22.05 Marianne Rydvald m.fl.
22.10-01.30 David Rovics og Anne Feeney
Spirituelle ledere og repræsentanter fra GlobalPeace Institute of Women
• Rabbi Awraham Soetendorp, The Netherlands, Earth Charter Commissioner, interfaith leader
• Venerable Bhikkhu Buddharakkhita, Uganda, Founder, Uganda Buddhist Centre in Kampala
• Sheikh Saliou,Mbecke Senegal, Sufi Leader, Founder, Africa Faith for Peace
• Dr. Michael Kagan, Israel, Co-Founder, Jewish Climate Change Initiative
• Mr. Maldete da Silva Pianco (Benki), Amazon, Brazil, Ashaninka Tribal leader, The Amazon
• Mr. Moises Pinhanta, Amazon, Brazil, Ashaninka Tribal Leader, The Amazon,
• Rev. Dr. Joan Brown Campbell, USA, Chair, The Global Peace Initiative of Women, Co-
Founder, the Religious Partnership for the Environment
• Sr. Chittister Joan, USA,Benedictine nun, renowned author, prominent voice in interfaith affairs
• Venerable Bhikkhu Bodhi, USA, Buddhist teacher and scholar, Chairperson, Buddhist Global Relief, Co-Author, Buddhist Declaration on Climate Change
• Mr. Andrew Harvey, USA, Author, architect of ‘Sacred Activism’
• Acharya Judy Lief, USA, Teacher, Kagyu Lineage of Tibetan Buddhism
• Rev. Richard Cizik, USA, Fellow, Open Society & Founder, New Evangelicals
• Mr. Zarko Andricevic, Croatia, Dharma Teacher, Dharmaloka Buddhist Community
• Sister Jayanti, UK/India, European Director, Brahma Kumaris UK
• Rev. Doju Freire, Italy, Sanrin Zen Center, Coordinator, GPIW Italy
• Sufi Rehman Muhaiyaddeen, Pakistan, Scholar & Director, Disciple of Sufi Bawa Muhaiyaddeen & Green Living Association
• Mr. Sraddhalu Ranade, Educator & Scientist, Teacher, Sri Aurobindo Ashram, Pondicherry, India
• Swamini Pramananda Saraswati, India, Teacher, Vedic Hermitage
• Guru Ji Balbir Singh, India, Founder, Nirmal Kuteya
• Venerable Guo Chan Fa Shi, Dharma Drum Mountain Buddhist Association
• Venerable Chang Ji, Dharma Drum Mountain Buddhist Association
• Venerable Chang Wen, Dharma Drum Mountain Buddhist Association
• Venerable Dharmeswar Sraman, Bangladesh, Representative, Supreme Patriarch of Bangladesh
• Venerable Ratana Sree Sraman, Bangladesh, Venerable Shipana Sree Bhikkhu, Bangladesh
• Netish Barua, Bangladesh
Fabrikken – Workshops
14.30 – 16.00 Sufi Workshop
Byens Lys – Film
20.00 - 21.00 SCHLOSS GLARISEGG ECOVILLAGE
21.00 – 22.00 FREEDOM OF CHOICE
GALLOPPERIET / Stadens Museum for Kunst
14.00 – 19.00: Udstilling om Christianiacyklens Historie, ’Fristaden Christiania viser Verden en ny Cykelkultur’
Program Vartov
12.30 Lydmeditation (Lille Yurt).
12.30 (Store Yurt).
14.00 (Store Yurt).
15.30 In a silent Wave – Det Store Dryp (Skrotbjerget).
17.00 Film (kælderen).
Dagligt: Den Grønne By, Hungry Planet, Konkylier med lyd, klimavartegn, Seven Meters, billedvæg og World Café.
til toppen